Do Rakouska na pivo

V Rakousku je pár odlišností, které bychom měli určitě znát. Narozdíl od Česka jsou rakouské dálnice zpoplatněné, a to bohužel platí i pro motocykly. Známku je nutné zakoupit samozřejmě ještě před vjezdem na dálnici.

 

Za roční známku zaplatíme v roce 2013 částku 32,10 Eur, za dvouměsíční dálniční známku 12,10 Eur a za za 10-denní známku zaplatíme 4,80Eur. Známky jsou v prodeji na rakouských čerpacích stanicích, na hraničních přechodech a na některých příhraničních čerpacích stanicích v ČR. Podrobnější informace získáte na stránkách asfinag.at Rakouské rychlostní limity jsou podobné těm našim. V obci smíme jet rychlostí 50 km/hod., mimo obec 100 km/hod. a na dálnici 130 km/hod. Rakouští policisté jsou však velice přísní a nesnesou jakýkoliv odpor. Je lepší bez reptání uznat chybu a zaplatit. Pozor si musíme dát i na kamery u silnic a dálnic.

Pozor na značku omezení rychlosti a zákaz zastavení. Tyto zákazové značky křižovatka ani značka obce v případě rychlosti neruší. Omezení rychlosti musí být zrušeno příslušnou dopravní značkou. Pokud např. před obcí máme značku 30 km/h, nemůžeme na značce obce zvýšit rychlost na padesátku, ale jet dál stejnou omezenou rychlostí.

Co nás v Rakousku potěší je tolerance menšího množství alkoholu. Při kontrole můžete mít v krvi až 0,5 promile alkoholu, což odpovídá např. jednomu 12-stupňovému pivu, nebo dvěma desítkám, případně 4 sklenicím Radlera. Do požadované tolerance se vejdeme také s 2 deci vína, nebo panákem šnapsu. Přibližné hodnoty alkoholu v krvi si můžeme orientačně spočítat v alkulačce.

Důležitá telefonní čísla:
Evropské tísňové volání: 112
Hasiči: 122
Policie: 133
Záchranná služba: 144
Horská služba: 140
poruchová služba ÖAMTC : 120
poruchová služba ARBÖ : 123

V Rakousku tankujeme do motorky Eurosuper, který odpovídá našemu palivu Natural 95.

Napsat komentář